Tıp ve bilimin ilerlemesiyle çoğu hastalığın tedavisi bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar insanlar birçok hastalık ve problem yaşamıştır. En önemli problemlerden biri ise doğal yollardan anne baba olamamaktır. Tıp elbette bu duruma da çözüm üreterek, tüp bebek tedavi yöntemini bulmuştur. Bu yöntem her geçen gün daha da geliştirilip, teknoloji yardımıyla hızlandırılmaya çalışılmaktadır. Günümüzde oldukça yaygın olan tüp bebek tedavisi, artık çoğu insana uygulanmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı bebeği olmayan bireyler, bu yönteme başvurmaktadır. Tüp bebek yöntemine başvuran anne baba adaylarının, bu yönteme başvurmak için geçerli sebepleri bulunmaktadır.

Kadınlarda tüp bebek uygulanmasının sebeplerini sıralarsak;

 • Regl döneminde düzensizlik yaşanması
 • Yumurtalıklarında hastalık geçirilmesi
 • Daha önce dış gebelik geçirilmiş olması
 • Cinsel yolla hastalık bulaştırma riski taşınması (AİDS gibi)
 • Rahim tüplerinin kapalı olması
 • Rahim yapışıklığı olması
 • Çeşitli hastalıklardan dolayı tüpleri alınmış olan ve yumurta sayısında azalma olması

Erkeklerde tüp bebek tedavisi gerektiren durumlar ise;

 • Cinsel yolla hastalık bulaşma riski taşınması
 • Erken boşalma sorunu bulunması
 • Çeşitli sebeplerden testis ameliyatı olunması
 • Kısırlık problemi bulunması
 • İnmemiş testis hastalığı (Orkiopeksi) bulunması
 • Testisin darbe alması sonucu testis sarsıntı oluşması

Tüp bebek tedavisine direkt başlanmasını sağlayan net durumlar ise; kadınların menopoza girmesi, kadınların rahminin alınmış olması ve erkeklerde sperm üretiminin durmuş olmasıdır.

Tüp bebek tedavi yöntemi ile anne baba adayları, ebeveyn olma isteğine ulaşmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Doğal bir hamilelikte; erkek organından gelen ve içinde sperm adı verilen organizmaların bulunduğu sıvı, kadın organına nüfuz eder. Sıvının içindeki spermler, kadın rahminde bulunan yumurtaya ulaşmaya çalışır. Ardından spermlerden birisi yumurtayı döller. Özetle yumurta (ovum) ve erkek üreme hücresi (spermatozoa) birleşerek döllenme (fertilizasyon) olayını meydana getirir. Döllenmiş yumurta rahim duvarında yer edinir. Daha sonra 12-24 saat içinde erkek üreme hücresi (spermatozoa) ile birleşerek zigot adını alır. Zigot burada bölünüp çoğalır ve fetüs haline gelir.

Anlatılan aşamaların gerçekleşmediği bireyler için de, tüp bebek adı verilen tedavi uygulanır. Tüp bebeğin bilimsel terimi vitro fertilizasyondur. Tüp bebek tedavisi, sperm tarafından yumurtanın vücut dışında döllenmesidir.

Bu döllenme işlemi suni olarak uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Tüp bebek yöntemi genellikle bir yıldan daha uzun sürede; korunma olmadan gerçekleşen birlikteliğe rağmen hamile kalınmaması durumunda uygulanmaktadır. Doğal yollardan bebek sahibi olamayan ebeveynler genellikle tüp bebek yönteminin uygulanmasıyla bebek sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisi uygulanarak bebek sahibi olmak, sabır ve zaman gerektiren bir süreçtir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi gerçekleştirilmeden önce, doktor tarafından gerekli işlem ve kontroller yapılır. Kadın ve erkeğin üreme yeteneği kontrol edilmektedir. Daha sonra anne adayının yumurtasının olgunlaşma seviyesine bakılır. Anne adayı, yeterince olgun olmayan yumurtaya sahipse hormon tedavisine başlanır. Hormon tedavisi uygulandıktan sonra, iğne yapılarak yumurtalar foliküllerinden çıkarılır ve olgunlaşan yumurtalar alınır. Baba adaylarından da sperm hücreleri alınarak; sağlıklı ve operasyona uygun laboratuvar ortamında üreme hücrelerinin döllenmesi sağlanır. Döllenme sonucu, meydana gelen embriyolar incelenir. İncelenen embriyolardan en sağlıklı olanı alınarak anne rahmine taşınıp yerleştirilir. Bu işlem uygulandıktan sonra anne baba adayları normal yaşantısına döner. Böylece hamilelik sürecinin oluşup oluşmadığı gözlemlenir ve hamilelik meydana geldiğinde doktor kontrolünde doğum süresine kadar anne adayı takip edilir.

Bunun dışında olgunlaşan yumurtalardan birden fazlasının da anne rahmine yerleştirildiği durumlar oluşmaktadır. Bu durumlarda çoğul gebelik adı verilen durum meydana gelmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

IVF Tüp Bebek Yöntemi:

Açılımı In Vitro Fertilizasyon olan IVF yöntemi, Klasik tüp bebek yöntemi olarak bilinmektedir. Bu tüp bebek tedavisi; kadından alınan yumurta hücresi (oosit) ile erkekten alınan spermin, sağlıklı bir laboratuvar ortamında döllenmesi ve anne adayının rahmine yerleştirilmesi yöntemiyle uygulanır. Bu yöntem genellikle 3 haftada tamamlanır fakat bazı durumlarda süreç uzayabilir. IVF yöntemi, sağlıklı bir tüp bebek yöntemidir. Sıradan bir gebelikle neredeyse eşdeğer ilerleyen bir yöntemdir. Hatta bu yöntemin; doğal yollarla oluşan gebelikten tek farklı yanı, suni olarak gerçekleştirilmesidir.

ICSI Tüp Bebek Yöntemi:

ICSI tüp bebek yönteminin açılımı Insrasitop Sperm Injeksiyon’ dur. Mikro manipülasyon veya Mikroenjeksiyon isimlerinin de kullanıldığı bu yöntemde; kadından alınan yumurta hücresine, erkekten alınan tek bir sperm hücresi yerleştirilerek döllenmenin meydana gelmesi sağlanır. ICSI yönteminin uygulanmasındaki genel sebep erkeklerdeki kısırlıktır.

Embriyo Dondurma- Sperm Dondurma Yöntemi:

Transfer işlemi sonrası elde kalan fazla embriyolar bir sıvının içine koyularak dondurulur. Bu sıvının içinde azot sıvısı bulunmaktadır. -196 santigrat derece soğukluğundaki özel kaplarda tutulur. Tutulan bu embriyolar daha sonra kullanılmak üzere saklanır.

PGT Tüp Bebek Yöntemi:

Preimplantasyon adı verilen tüp bebek tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi sırasında olgunlaştırılan yumurtaların toplanarak döllendirme işlemi yapılmasından sonra, 4-5 güne ulaşmış kaliteli embriyoların her birinden küçük bir hücre alınır. Alınan bu küçük hücre grubuna biyopsi (genetik test) yapılarak, birtakım tekniklerle incelenmesine PGT tüp bebek yöntemi adı verilir.

Kullanılan bu yöntemler, en yaygın yöntemlerdir. Bu yöntemler haricinde de tüp bebek tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri isim olarak sıralamak gerekirse:

Blastokist Transferi

Laser Assisted Hatching (Embriyo Zarının İnceltilmesi)

PESA (Percutan Sperm Aspirasyonu)

Tüp bebek tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerdir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Anne baba adayları ilk olarak doktor muayenesinden geçmektedir. Bu muayenede anne baba adaylarında tüp bebek tedavisi uygulanması için gerekli sebeplerin olup olmadığı incelenir. Eğer uygulanma kararı alınırsa gerekli testler yapılır ve izlenecek yol belirlenir.

Tüp bebek tedavisinin uygulanmasına karar verilen anne adayına, doktorun uygun bulduğu zamanda yumurta geliştirmek için ilaç takviyesi yapılır. İlaç takviyesi yapılmasının sebebi, birçok yumurta üretilmesi ve geliştirilmesidir. Bu süreç doktor tarafından kontrollü şekilde izlenmektedir.

Yumurtalar gereken hacme ve büyüklüğe ulaştığında, yumurtaları olgunlaştırmak için iğne yapılır.  İşlemden sonra yumurtalar incelenir, olgunlaşan yumurtalar toplanır. Şartlar göz önünde bulundurularak ve doktor tarafından daha önce yapılması gerekenler bildirilerek baba adayından sperm alınır. Sperm üretmemiş baba adaylarına Mikro Tese yöntemi uygulanarak sperm üretimi sağlanır. Bu uzun bir işlem değildir.

Anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan spermler incelenerek, en sağlam ve kullanılabilir olanlar alınır. Laboratuvar ortamında sağlıklı ve kontrollü şekilde incelenerek döllenme işlemi gerçekleştirilir.

Döllendirme işlemi gerçekleştirilen embriyolar, belirli bir zaman geçtikten sonra anne rahmine çok kısa bir süreçte yerleştirilir. Yerleştirme işlemiyle tüp bebek tedavi işlemi tamamlanmış olur. Tüp bebek tedavi işlemi tamamlandıktan sonra, doktorun bilgilendirmesi üzerine belli bir zaman sonra gebelik testiyle anne adayının hamile kalıp kalmadığına bakılır.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Anne adayında regl dönemi başladıktan birkaç gün sonra tedavi başlar. Başlanan tedavinin üstünden yaklaşık 15-20 gün sonra tedavi sonlanır. Gebelik için yapılan embriyo transferi sonrasında ise, anne adayının hamile kalıp kalmadığına bakılır.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisi fiyatları, uygulamanın türüne ve komplikasyonlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle fiyatlar ve tedavi sürecindeki diğer maliyetler noktasında bilgi almak için hekiminize başvurmalı ve sizin için yapılacak değerlendirmenin ardından ortaya çıkacak fiyatları öğrenmelisiniz.